Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۸
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
عنوان گروه :
اهل بیت
گذری بر رفتارهای ناب حضرت زهرا(س)فاطمه (س) با فرزندانش چگونه رفتار می‌کرد؟


فاطمه (س) خود در زمانه‌ای به دنیا آمده بود که دختر داشتن برای مردان، عیب و عار حساب می‌شد و اعتبار یک خانواده به تعداد پسرانش بود. در این شرایط، خداوند دختری به پیامبر عطا کرد که خاندانش را به‌وسیله او گسترش دهد و تا قیام قیامت این بچه‌های فاطمه (س) باشند که نام پیامبر را زنده نگه می‌دارند. برای زنده نگه داشته‌شدن این نام، نقش حضرت در تربیت فرزندان، یک نقش اساسی بوده است، مادری که توانسته هم حسن (ع)، هم حسین (ع) و هم زینب (س) را تربیت کند که هر کدام تبدیل شده‌اند به یک نماد در اخلاق و رفتار و انسانیت.

سلمان فارسی می‌گوید: روزی حضرت فاطمه زهرا(س) را دیدم که مشغول آسیاب‌کردن غله است. فرزندش حسین(ع) به گریه افتاد و بی‌تابی می‌کرد. عرض کردم: برای کمک به شما، غله را آسیاب کنم یا بچه را آرام کنم؟ حضرت فرمودند: من به آرام کردن فرزند اولی هستم، شما آسیاب را بچرخانید.

حضرت زهرا(س) در شب بیست‌وسوم‌ماه مبارک رمضان کودکان خود را به بیداری فرا می‌خواند. حضرت در روز بچه‌ها را می‌خواباند تا استراحت کنند و غذای کمتری به آنان می‌داد تا بدین گونه زمینه و موقعیت بهتری برای شب زنده‌داری داشته باشند. ایشان نمی‌‌گذاشت احدی از اهل خانه خوابش ببرد و می‌فرمود: «محروم است کسی که از برکات شب قدر محروم بماند».امام‌حسین(ع) در روز عاشورا فرمودند: «شهامت، آزاد منشی و کرامت خود را مرهون پاکدامنی و طهارت مادرم زهرا(س) هستم.»

فاطمه(س) چگونه عبادت می‌کرد؟

فاطمه (س) از زمانی که در رحم حضرت خدیجه بود، تسبیح پروردگار می‌گفت و با خدا مناجات می‌کرد؛ کسی که از دنیا تنها 3 چیز را دوست داشت: «نگاه به‌صورت پیامبر، تلاوت قرآن و انفاق»؛ کسی که حتی یادگاری‌اش برای امت هم تسبیح پروردگار است و البته تنها 18سال در میان امت بود.

ابن عمره از پدرش نقل می‌کند که گفت: « از امام‌صادق(ع) پرسیدم چرا فاطمه(س)، زهرا نامیده شد؟ فرمود: برای آنکه وقتی فاطمه زهرا(س) در محراب عبادت می ایستاد، نورش برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همانطوری که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد».

پیامبر(ص) فرمود: «‌ای سلمان! خدای تعالی چنان دل و جان و تمام اعضا و جوارح دخترم فاطمه را به ایمان پر کرده که یکسره برای عبادت و فرمانبرداری حق تعالی خود را از همه‌‌چیز فارغ ساخته است».امام‌حسن (ع) می‌فرمایند: «مادرم فاطمه را در شب جمعه در محراب عبادت دیدم که به عبادت و نماز مشغول است. او پیوسته به رکوع و سجود مشغول بود که شب به پایان رسید».امام حسن مجتبی علیه‌السلام فرمودند: «در دنیا کسی عابدتر از مادرم فاطمه(س) نبود؛ آنقدر به عبادت می‌ایستاد تا پاهایش ورم می‌کرد».

ارتباط بین علی (ع) و فاطمه (س) چگونه بوده است؟


پیامبر(ص) به فاطمه (س) فرموده بودند: «چیزی از علی مخواه مگر آنکه او خود برای تو فراهم کند». برای همین فاطمه (س) هیچ‌گاه در طول عمرش چیزی از علی (ع) نخواست. حتی زمانی که چند روز غذای کافی برای سیر کردن خود و بچه‌ها نداشتند به علی (ع) چیزی نگفت تا آنکه علی (ع) خود به ماجرا پی برد. فاطمه (س) و علی (ع) چنین ارتباطی با یکدیگر داشتند؛ یک ارتباط پر‌از احترام و البته پر از محبت.

هنگامی که علی(ع) از جبهـــه بازمی‌گشت، فاطمه(س) به استقبال او می‌رفت و با رویی گشاده و لبخند حاکی از رضایت و افتخار به او می‌نگریست. لباس و شمشیر خون‌آلود او را می‌شست و از حوادث میدان جنگ می‌پرسید.

از جملات حضرت زهرا (س) خطاب به علی(ع) اینهاست: «علی جان ! جانم فدای تو! جان و روح من سپر بلای جان تو! یا اباالحسن همواره با تو خواهم بود؛ چه در خیر و نیکی به سر ببری، چه در سختی‌ها و بلاها گرفتار شوی، همواره با تو خواهم بود».فاطمه (س) هیچ‌گاه همسرش را با نام کوچک صدا نزد و همواره برای احترام از کنیه ایشان «ابوالحسن» استفاده می‌‌کرد یا اینکه گاهی وی را «ابن‌عم» یعنی پسر عمو می‌خواند.

فاطمه (س) چگونه با مردم رفتار می‌کرد؟

هرچند مردم گاهی با او بدرفتاری می‌کردند، هر چند حتی بعضی از زنان پیامبر به او حسادت می‌کردند اما او هیچ‌گاه بد کسی را نخواست و همواره با همه به بهترین شکل رفتار کرد. او کسی بود که حتی در صحنه‌های نبرد همچون احد در میدان جنگ حاضر می‌شد و به حال مجروحین می‌رسید؛ کسی که برای احقاق حق خود و شوهرش به مسجد می‌رفت و خطبه می‌خواند؛ کسی که حاضر بود جانش را بدهد اما اسلام و امام زمانش زنده بمانند.

در روز جنگ احد، پس از شکست مسلمانان، فاطمه (س) به همراه عده‌ای دیگر از زنان به میدان نبرد رفت و به مداوای مجروحین ازجمله پیامبر‌(ص) که آسیب دیده بود پرداخت. او تکه‌ای از حصیر را سوزاند و روی زخم‌های پیامبر (ص) گذاشت و با آب اندکی که بود، زخم‌های پدر را شست. پیامبر(ص) از شهادت عمویش حمزه بسیار ناراحت بود و گریه می‌کرد. فاطمه (س) هم همراه پدر برای حمزه گریه کرد و حتی بعد از رحلت پیامبر‌(ص) بر مزار حمزه حاضر می‌شد و تسبیحش را هم با تربت حمزه سیدالشهدا درست کرد.

امام مجتبی (ع): «از مادرم می‌شنیدم که برای مردان و زنان مؤمن دعا می‌کرد و نامشان را بر زبان جاری می‌ساخت و بر ایشان بسیار دعا می‌کرد ولی برای خویش هیچ دعا نمی‌کرد. من به او گفتم: ‌ای مادر! چرا همانگونه که برای دیگران دعا می‌کنی، برای خود دعا نمی‌کنی، فرمود: یا بنی! الجار ثم‌الدّار؛ پسرم! نخست باید همسایگان را دریافت، آنگاه به خانه پرداخت».

حضرت فاطمه (س)، کارهای خانه را خود انجام می‌داد و تا مدت‌ها خدمتکار نداشت. تا اینکه روزی پیامبر (ص) زنی را که در یکی از جنگ‌ها به اسارت مسلمانان درآمده بود، نزد فاطمه آورد و دست او را در دست آن حضرت گذاشت و فرمود: «‌ای فاطمه! این زن در خدمت توست»، فاطمه (س) چنین پاسخ دادند: «کارهای خانه را تقسیم می‌کنیم؛ یک روز من کار می‌کنم و یک روز او». از این‌رو آن حضرت نه‌تنها خدمتکار خود را به زحمت نمی‌انداخت، بلکه گاهی در انتخاب نوع کار از او سؤال می‌کرد تا هر کاری که بیشتر دوست دارد بپذیرد.


مقالات مرتبط:


بهترین زمان دعا از نظر حضرت فاطمه علیهاالسلام

حضرت فاطمه (س) از نگاه معصومین

سخنان حضرت فاطمه زهرا 
وصف مقام والاى حضرت زهرا(س) 
درخواست حضرت زهرا(س) در قیامت 
گزیده سخنان حضرت فاطمه زهرا (س)
گروه تولید محتوای میهن 24


عنوان گروه : اهل بیت
نظر شما
نام* :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات* :
کد امنیتی : *
 

تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود