Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۸
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
عنوان گروه :
دین و اندیشه
منظور از فشار قبر چیست؟
شب اول قبر، اولین شبى است که روح از بدن مفارقت کرده است. شب اول قبر و حوادث آن، در قبر معهود بین ما صورت نمی‏ گیرد؛ بلکه مراد جایگاه روح آدمى است که در عالم دیگر قرار دارد و فشار و دیگر مسائل آن جنبه مادى ندارد تا اگر جنازه ‏اى سوزانده شد و یا در ظرف پولادین قرار داده شد، از فشار در امان باشد. مقصود از قبر دربسیارى از روایات عالم برزخ است و مقصود از «فشار» عذاب خاصى است که انسان در آن عالم متناسب با کنش‏هاى خود می‏ بیند. انسان با ورود به عالم برزخ با نظام و معیارهای جدید و ناشناخته ای که با احکام و آثار دنیای مادی متفاوت است رو به رو می شود و از طرفی مانوس های دنیوی خود را که دل به آنها سپرده و به اشتباه تنهایی خود را با آنها جبران کرده را از دست می دهد، بنابراین در وحشت و غربت وصف ناپذیری قرار می گیرد که همه ی این ها او را در فشار قرار می دهد.

 این فشار یک مسآله ی عمومی است مگر برای کسانی که به دنیا دل نبسته و اهل انقطاع باشند و با جهاد اکبر نفس خود را رام کرده و به قدری مهذب شده باشند که با مرگ به جهانی وارد شوند که مشتاق آن بوده و با یقین کامل منتظر رسیدن به آن باشند و آن را پایان سختی  ها و لحظه ی رسیدن به وعده های خداوند کریم ببینند، برای چنین کسانی انتقال از دنیا به جهان برزخ با بهجت و سرور خاصی همراه است.
 اما غیر از اینان همه با توجه به مقدار انس و تعلقی که با دنیا دارند، با فشار مواجه می شوند و هر چه توجه و ارتباط خود را با عالم بالا و ارزش های معنوی بیشتر کرده باشد طبیعتا از فشار و وحشت کمتری در قبر برخوردار است و به تدریج با آن نظام انس گرفته و از سختی های اولیه ی آن عالم رها می شود اما عذاب هایی که در اثر معاصی و آلودگی هاست برای گناهکار باقی می ماند تا مقداری از رنگ ها و تعلقات دنیوی پاک شود .
مقالات مرتبط:
آیا فشار قبر تا قیامت ادامه دارد؟
فشار قبر در آسمان و دریا
شب اول قبر را جدی تر بگیرید
زنانی که فشار قبر از آنها برداشته می شود
گروه تولید محتوای میهن 24
-----------------------------------
منبع: کتاب عروج روح/ محمد شجاعی


عنوان گروه : دین و اندیشه
نظر شما
نام* :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات* :
کد امنیتی : *
 

تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود