Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۸
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
عنوان گروه :
گردشگری
خانه شیخ جواهری کوهپایه
 تصور کنید وسط یک خانه بزرگ هزار متری ایستاده اید و ارسی های بلند با شیشه های رنگی شان در آب حوض سایه می اندازند. تالار طویل و سقف بلند خانه با گلکاری های گچی پوشانده شده و بهار خواب خانه روزی جای مردمی بوده که به حق نامه خانه را جواهر گذاشته اند.

خانه جواهری البته به دلیل مالکانش به این نام شناخته می شود اما اگر گذرتان به آنجا بیفتد می بینید که واقعا کم از جواهر ندارد. خانه جواهری یکی از دیدنی ترین خانه های سنندج است که از دوران قاجار به جا مانده و با معماری سنتی و قدیمی و خشت و گلی اش یک تکه جا مانده از بهشت در این شهر به نظر می رسد.

 این منزل که در محله گرمابه و در ضلع غربی مسجد خواجه یعقوب واقع شده است با  مساحتی حدود 1000 متر با معماری سنتی و قدیمی با خشت و گل وآجر بنا گردیده است تا چند سا ل پیش  این منزل مورد استفاده قرار می گرفت که  سازمان میراث فرهنگی  با آگاهی بر قدمت و تاریخی بودن آن این منزل را خریداری کرد و تعمیرات اساسی و بازسازی گردید.

اتاق های خانه از نوع «سه دری» هستند و در دو طبقه جای گرفته اند و هر کدام تاقچه هایی دارند و درهایی با شیشه های رنگی. خانه برجکی دارد که با راه پله گلی به آن می رسید. این برجک برای دیده بانی و محافظت از خانه هزار متری جواهری ساخته شده بود. بام خانه را خشتی ساخته اند و تالار زیبای خانه با نقش ونگار های بسیار چشم نوازی تزئین شده است.

این خانه دارای دالان دراز بوده است . و از نوع گودال باغچه است که به صورت مربع شکل است و اتاقهایش با گچ اندود شده و دارای نقش هایی با گچبری می باشد. دارای سه دری هایی است که در دو طبقه می باشد و یک برج دارد که توسط راه پله گلی برای دیده بانی استفاده می شده است تالار زیبای ان با نقش و نگار های بسیار قشنگ است. بام آن با خشت پوشیده شده و در طبقه بالا نیز اتاقی دارد .اتاق ها تاقچه هایی دارد که برای گذاشتن اشیائ است ودرهای اتاق ها از شیشه های رنگی استفاده شده است
سقف ها گنبدی وضربی است ایوانی با طاقچه های زیبا دارد در تالار در دو طبقه اتاق های گوشواره وجود دارد که با درب های چوبی  به بیرون راه دارد.
سایر مقالات گردشگری:
» گردشگری 

گروه تولید محتوای میهن 24
------------------------------------
منبع: همشهری


عنوان گروه : گردشگری
نظر شما
نام* :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات* :
کد امنیتی : *
 

تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود