Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۸
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
عنوان گروه :
دانستنی های جالب
کهن سالترین درخت ایران/ تصویر
تعریف درختان کهنسال
در کشورهای اروپایی سن بیولوژیک درختان معیار سنجش درختان کهنسال است. درخت با سن بیش از 100 سال درخت کهنسال است و با سن بیش از 200 سال به عنوان اثر طبیعی معرفی می‌شود و قوانین ویژه‌ای نیز برای حفاظت و حمایت از آنها وجود دارد.
تعریف مشخصی برای درختان کهنسال براساس معیارهای بین‌المللی وجود ندارد. کارشناسان فضای سبز؛ عامل سن، قطر، ارتفاع، فرم و گستردگی تاج درخت را معیار سنجش درختان کهنسال قرار می‌دهند. سن درخت در تشخیص و طبقه‌بندی درختان کهنسال مهم‌ترین عامل است .


کهن سالترین سرو جهان****ابرکوه از شهرهای قدیمی و باستانی ایران است و در دل کویرقرار دارد. این شهر در قدیم دارای چندین درخت سرو کهنسال بوده که اکنون از هفت سرو باستانی این شهر تنها دو سرو باقی مانده و همچنان بر شهر سایه‌گستری می‌کنند. یکی از این دو سرو در مرکز شهر قرار دارد و شهرداری این منطقه مدعی است تلاش بسیاری را برای حفظ و نگهداری این گنجینه کرده است .

طبق تخمین «الکساندراف» دانشمند روسی، عمر این درخت در حدود 4000 تا 4500 سال است ولی کارشناسان دیگر عمر آن را تا 8 هزار سال هم تخمین می‌زنند. این درخت در سال 1382 توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به عنوان اثری ملی و طبیعی اعلام شد.
کارشناسان محیط زیست ایرانی و خارجی معتقدند این درخت قدیمی‌ترین و کهنسال‌ترین درخت زنده دنیاست.

سرو کهنسال دیگری در منزل یکی از اهالی ابرکوه قرار دارد که هنوز به تملک شهرداری در نیامده ولی عملیات آبیاری و حفاظت آن در حال انجام است.

درخت سرو ابرکوه به عنوان یکی از عجایب خلقت است و خاطرات زیادی را در لابلای شناسنامه چندین هزار ساله‌اش به یادگار دارد. این درخت در طول عمر خود شاهد حوادث تلخ و شیرین زیادی بوده و گویی در اولین لحظه با بیننده زبان به سخن می‌گشاید و حکایت عمر طولانی خودرا همراه با ترنم مرغانی که در سرگرو شاخسار پر پیچ و خمش نهاده‌اند بازگو می‌کند.

ارتفاع این درخت ۲۵ متر ، دور تنه آن ۱۱/۵ متر و محیط آن ۱۸ متر است. شهرستان ابرکوه در ۱۲۰ کیلومتری غرب شهر یزد واقع شده‌است. این درخت کهن‌سال از سال ۱۳۱۲ به عنوان اثر ملی کشور به ثبت رسیده‌است.

شهرت سرو ابرقو و دیگر سروهای کهن ایران، با قلم جهانگردان به همه دنیا رسیده است. سرو چنان نقش اساسی را در فرهنگ و هنر سرزمین ما بازی می کند که می توان از آن به عنوان نماد ایران باستان یاد کرد. در نگاره های تخت جمشید دیده می شود. در نقش قالی ها و فرش ها کاملاً نمایان است. در ادب فارسی حضوری همیشگی دارد. در همه باغ های ایرانی وجود دارد. روح سرو در نگارگری ایرانی و همچنین در آیین های سوگواری و شادی همیشه با ماست.


سرو کهنسال ابرقو که به قول "مارکوپولو" چون فواره ای سبز از دل کویر ایران رسته است به دلیل آنچه متخصصان بی توجهی به حفظ میکرو اورگانیزمهای خاک و آسیبهای زیستی توسط انسان عنوان می کنند دچار فرسایش شدید شده و در حال خشک شدن است.مطالب مرتبط:
سن درخت را چگونه تعیین کنیم؟گروه تولید محتوای میهن 24عنوان گروه : دانستنی های جالب
نظر شما
نام* :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات* :
کد امنیتی : *
 

تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود