Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۹
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
عنوان گروه :
دین و اندیشه
شهادت اعضای بدن در روز قیامت
شهادت اعضای بدن در روز قیامت گواهان روز قیامت

یکی از مواقف روز قیامت موقفی است که گواهان درباره اعمال انسان ها گواهی می دهند و به همین جهت قرآن مجید روز قیامت را به عنوان «یوم یقوم الأشهاد یعنی ؛ روزیکه شاهدان برای ادای شهادت قیام می کنند» معرفی می کند.

شاید فلسفه برانگیختن این همه شاهد برای اعمال انسانها با اینکه خود همه حقایق و اسرار را می داند این است که این موضوع در ترغیب مردم به انجام اعمال نیک و همچنین در بازداشتن آنها از اعمال بد تأثیر بسزائی دارد زیرا هنگامی که مردم بدانند که غیر از خداوند کریم شاهدان بسیاری مراقب اعمال آنها می باشند و آنها را زیر نظر دارند و در صحنه قیامت همه آنها در پیشگاه حضرت حق و در حضور خلائق شهادت خواهند داد این موضوع در سرافرازی و سربلندی نیکان و سرشکستگی و افتضاح بدان فوق العاده مؤثّر است و در نتیجه در ترغیب به انجام حَسَنات و بازداشتن از سیّئات و گناهان تأثیر می گذارد.

روزی که زمین بوسیله نور پروردگار روشن گردیده است تمام جریانها و حقایقی که در دنیا بوقوع پیوسته را آشکار کرده است و نامه های اعمال انسانها در پیشگاه عدل الهی نهاده شده و پیغمبران الهی و گواهان اعمال انسان ها احضار شده اند و میان مردم بر اساس حق و عدالت قضاوت صورت می گیرد و به هیچ کس ظلم و ستم نخواهد شد در آنروز گواهان اعمال به این شرح است:
1ـ خداوند متعال
2ـ پیامبران الهی(ع)
3ـ جانشینان پیامبران علیهم السّلام
4ـ فرشتگانی که از جانب حضرت حقّ بر ثبت و ضبط اعمال گماشته شده اند
5 ـ زمانی که در آن زمان انسان مرتکب عمل شده است
6ـ سرزمینی که انسان در هنگام انجام عمل در آن می زیسته است
7ـ اعضاء و جوارح انسانها


ما در این مقاله به شهادت اعضای بدن در روز قیامت می پردازیم

شهادت اعضای بدن

"  الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُکَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ " 1

این آیه ی کریم بیان کننده ی گوشه ای از دادگاهی است که روز قیامت بر پا خواهد شد و شاهدان نسبت به اعمال انسان شهادت می دهند . این را باید دانست که نظام و دادگاه  آخرت ، نظام و دادگاه ویژه ای است و غیر از نظام دنیایی می باشد .

به گفته ی قرآن ؛ " آن روز روزی است که همه چیز متحوّل می شود ." 2 زمین غیراز این زمین است وآسمان غیر این آسمان . در دادگاه دنیا مدّعی ، منکر ، قاضی شاهد داریم که همه از هم جدا هستند و برای هریک پرونده ای جدا تشکیل می شود اما در آخرت همه یک شخص هستند . شاهد ، مدّعی ، منکر و حتی گاهی حاکم هم خود انسان است . پرونده هم وجود خود انسان است واین ها جدای از یکدیگر نیستند .

دردنیا تمام اعضاوجوارح تابع انسان هستند امادر آخرت نه تنها تابع میل او نخواهند بود ، بلکه به مخالفت او بر می خیزند و شهادت به  انجام ندادن احکام الهی ا ز جانب او می دهند . همین دست وزبان و پایی که در دنیا به اختیار من کار می کنند ، درعالم آخرت  برخلاف خواست ومیل من ، به شهادت علیه من قیام می کنند که خدا می فرماید : " امروز بر دهانهایشان مهر می نهیم و دست هایشان با ما سخن می گویند و پاهایشان به کارهایی که در دنیا انجام داده اند شهادت می دهد .3

 مراحل شهادت و گواهی در روز قیامت

بعد از مشاهده ی آیات قرآن ، معلوم می شود که اعضا و جوارح ما هم اکنون در حال حمل شهادت هستند تا در روز قیامت ادای شهادت نمایند .

شاهد باید هنگامی که جرمی واقع می شود ، آن را ببیند ( حمل شهادت )و از وقوعش آگاه شود تا بتواند آن را نزد قاضی شهادت دهد (بیان وادای شهادت ) .

پس امروز همه ی اعضای ما در مرحله ی حمل شهادت هستند ، یعنی  حضور دارند ، ومی بینند که ما چه کار می کنیم  . این اعضاء و جوارح درک و شعور دارند که هم می توانند حمل شهادت کنند و هم روز قیامت ، آن را بیان کنند .

 نه تنها اعضا و جوارح بلکه زمین زیر پای ما نیز حمل شهادت می کند و روز قیامت نیز ادای شهادت می نماید .4

آری ! همان قدرتی که الان به این زبان توانایی حرف زدن داده است ، در روز قیامت به دست و پا و گوش ما نیز توانایی حرف زدن خواهد داد .5

نکته ی جالبی که در آیه ی 65 یس مشاهده می شود این است که در روز قیامت بر زبان هایی که در دنیا قدرت تکلم داشته اند ، مهر زده می شود و نمی توانند حرف بزنند ، اما در عوض در آخرت به تمام اعضای بدن که در دنیا نمی توانستند حرف بزنند ، قدرت تکلّم داده می شود. 6


گروه تولید و محتوای مهین 24
---------------------------------------------
پی نوشت ها

 
1- یس /65

2- ابراهیم /48

3- یس /65

4- زلزال / 1-4

5- فصّلت /20

6- نور /

عنوان گروه : دین و اندیشه
نظر شما
نام* :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات* :
کد امنیتی : *
 

تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود