Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۷
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
گروه بندی خبر
حوادث
«عقرب سیاه»
« عقرب سیاه» از اتهام تجا وز به عنف تبرئه شد
« عقرب سیاه» از اتهام تجا وز به عنف تبرئه شد«عقرب سیاه» جوان ۲۷ ساله که حدود ۲ هفته پیش برای دومین بار به اتهام آزار و اذیت و سرقت اموال ۳۰ زن و دختر مورد محاکمه قرار گرفته بود، از اتهام تجاوز به عنف تبرئه شد. خبرگزاری فارس اعلام کرد: با حکم ۳ نفر از قضات شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران «عقرب سیاه» از اتهام تجاوز به عنف تبرئه شده است.بنابر این گزارش، در روزهای گذشته یک نفر از قضات این شعبه قائل به ۲ بار اعدام این متهم بود، اما ۴ نفر دیگر، نظر به تبرئه وی از اتهام تجاوز به عنف داشتند، اما در نهایت با نظر ۳ نفر از مستشاران دادگاه، متهم تبرئه شد. ولی ا... حسینی، قاضی این پرونده گفت: من و یکی از مستشاران معتقد به اعدام متهم بودیم اما از آن جا که در دادگاه کیفری، حکم با نظر اکثریت اعلام می شود، به همین دلیل ۳ نفر از مستشاران حکم به تبرئه وی دادند و متهم در این باره فقط به شلاق محکوم شد.او اضافه کرد که شاکیان پرونده همچنان می توانند به حکم صادره اعتراض کنند. در تاریخ ۲۴ بهمن نیز فارس به نقل از برخی منابع آگاه خبر از احتمال تبرئه «عقرب سیاه» از اتهام آزار و اذیت زنان و دختران داده بود و گفته بود این منابع مدعی شدند متهم در نهایت، فقط به تحمل حبس و شلاق محکوم خواهد شد.«عقرب سیاه» پیش از این نیز در دادگاه فشافویه از اتهام آدم ربایی تبرئه شده بود و به دلیل سرقت هایی که انجام داده، به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.

«عقرب سیاه»  کیست؟

«عقرب سیاه» کسی نیست جز یک جوان شیطان صفت که متهم است طی ۳ سال گذشته بیش از ۳۰ زن و دختر جوان را در پوشش مسافرکشی، سوار خودروی خود کرده و در تپه های اطراف تهران، آنان را مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار داده و اموال شان را دزدیده است. او پس از سوار کردن طعمه های خود به بهانه این که برای گریز از ترافیک قصد دارد از مسیرهای خلوت عبور کند، پس از طی کوچه پس کوچه ها و خیابان های فرعی زمانی که مورد اعتراض مسافران قرار می گرفت، با شوکر برقی به آنان حمله می کرد و در ابتدای راه نیز با حیله و ترفند برخی از طعمه ها را با مواد غذایی و خرمای آغشته به مواد بیهوش کننده، بیهوش می کرد و پس از رسیدن به تپه های اطراف تهران حتی به التماس های زنانی که رمق چندانی برای مقاومت نداشتند و اظهار می کردند، شوهر و بچه خردسال دارند توجهی نمی کرد و آنان را به طرز وحشیانه ای مورد آزار و اذیت قرار می داد و پس از سرقت اموال و دارایی طعمه  ها، لباس های آن ها را نیز به سرقت می برد تا این افراد نتوانند متواری شوند. «عقرب سیاه» پس از سرقت و آزار و اذیت یکی از قربانیان خود اقدام به قتل وی کرده بود تا این زن نتواند او را شناسایی کند. اما وی به طور معجزه آسایی زنده ماند و پس از شکایت، از طریق چهره نگاری موفق به شناسایی «عقرب سیاه» شد و متهم آخرین بار هنگام درگیری با یکی از زنان دستگیر شد و پس از دستگیری به سرقت اموال و آزار و اذیت بیش از ۳۰ زن اعتراف کرد.
وی در دی ماه سال گذشته در شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد و قضات دادگاه با اکثریت آرا، وی را به اعدام محکوم کردند اما دیوان عالی کشور با ایراد اشکالاتی در پرونده حکم را نقض کرد و پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه ۷۹ همین دادگاه ارجاع داد.«عقرب سیاه» حدود ۲ هفته پیش با حضور ۸ شاکی محاکمه شد، او در دادگاه با وجود اعترافات قبلی، اتهام آزار و اذیت زنان را نپذیرفت. دیروز حکم وی صادر و او از این اتهام تبرئه شد. بسیاری از شاکیان پرونده از ترس آبروی خود یا اعلام شکایت نکردند و یا این که پس از شکایت به دلیل حفظ حیثیت و ترس از تهدید های عقرب سیاه و بستگانش در دادگاه حضور نیافتند.

دکتر شیخ الاسلامی: احراز اتهام زنای به عنف بسیار سخت است

دکتر عباس شیخ الاسلامی استاد و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه مشهد درباره رای فعلی پرونده «عقرب سیاه» و این موضوع که چگونه است متهم در یک شعبه به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم و در شعبه دیگری از این اتهام تبرئه شده است گفت: باید در این مورد از جزئیات پرونده مذکور و محتویات آن مطلع شد، در این پرونده هم شاید اتهام زنای به عنف برای قضات احراز نشده است، چرا که اثبات این جرم بسیار مشکل است و نیاز به شاهد و اقرارهای متهم و علم قاضی دارد، وقتی هم که این موضوع اثبات نشد یا متهم را تبرئه می کنند و یا به عنوان رابطه نامشروع به شلاق محکوم می کنند نایب رئیس کانون وکلای خراسان اضافه کرد: ما یک خلاء قانونی درمورد جرم آزار و اذیت زنان داریم که با زنای به عنف متفاوت است، چنین عنوان مجرمانه ای در قانون وجود ندارد و اگر چنین عنوانی وجود داشت قضات راحت تر می توانستند حکم بدهند.
وی افزود: در جرم آزار و اذیت جنسی ممکن است پدیده زنا که از لحاظ فقهی مطرح است صورت نگیرد ولی متهم اقدام به آزار و اذیت یک زن کرده باشد. اگر برای چنین جرمی در قانون ۱۰ یا ۲۰سال زندان در نظر گرفته می شد، اثر بازدارندگی آن بیشتر بود و قاضی نیز نیاز به بحث احراز شرعی زنا و یا زنای به عنف نداشت.وکیل پایه یک دادگستری گفت: در قوانین ما در مورد مجازات جرم زنای به عنف همان موضوع صفر و صد حاکم است به این صورت که اگر زنای به عنف احراز شود متهم به اعدام محکوم می شود و اگر احراز نشود تبرئه می شود و یا به شلاق محکوم می شود که این موضوع با عدالت مطابقت چندانی ندارد. وی افزود: در مواردی مثل پرونده «عقرب سیاه» که جرم زنای به عنف احراز نشده است، قضات اعتقاد به مجازات شدید ندارند چون برایشان صدور چنین مجازاتی سخت است ومستندقانونی ندارد.
رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: برای صدور حکم اعدام یک متهم به زنای به عنف قضات باید به اقناع برسند، چون از لحاظ شرعی مسئولیت دارند. وی افزود: گاهی اوقات یک شبهه کوچک ممکن است در پرونده وجود داشته باشد که این شبهه قاضی را برای صدور حکم اعدام قانع نمی کند و قاضی رای به تبرئه متهم می دهد که از لحاظ فقهی صحیح است.
اما در مورد علم قاضی درباره مجازات زنای به عنف هم، وی گفت: هشدار بر این است که قاضی خیلی راحت از علمش استفاده نکند چون علم قاضی یک بحث یقینی نیست.وی در مورد اظهارات شاکیان نیز گفت: ادعای شاکی ملاک نیست، چون ممکن است هرکسی ادعایی بکند، ادعای شاکیان مقدمه ای برای تحقیق در مورد جرم است.دکتر شیخ الاسلامی در مورد احتمال نفوذ در مورد پرونده هایی نظیر پرونده «عقرب سیاه» هم گفت: این که دیوان عالی حکم اولیه را نقض کرده به دلیل وجود شبهه در مورد زنای به عنف بوده است.
وی گفت: وقتی در دادگاه اول همه قضات رای به اعدام متهم می دهند و در دادگاه دوم ۳نفر رای به تبرئه می دهند این نشانگر نفوذنکردن در این پرونده است و برای همین است که رای چند قاضی در این گونه پرونده ها مهم است و دیوان عالی نیز شاید به همین دلیل است که پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه دیگر ارسال کرده است. وی در مورد بحث آدم ربایی متهم نیز گفت اگر این آدم ربایی با وسیله نقلیه بوده، باید «عقرب سیاه» به ۱۵سال زندان محکوم شود.اما آیا نمی شود چنین متهمی را به اتهام افساد فی الارض محاکمه کرد؟

دکتر شیخ الاسلامی می گوید: اگر در پرونده از ابتدا عنوان افساد فی الارض مطرح نشده باشد، نمی توان چنین اتهامی را عنوان کرد مگر با یکسری شرایط جدید.وی در مورد شرایط جدید هم گفت: اگر قبل از تایید حکم توسط دیوان عالی کشور شکات اعتراض کنند و دلایل جدیدی ارائه دهند و بخواهند که متهم به اتهام افساد فی الارض محاکمه شود محاکمه متهم به این اتهام ممکن است. یا این که اگر در پرونده دلایل جدیدی پیدا شود یا شاکیان جدیدی پیدا شوند و موضوعات جدیدی را مطرح کنند و یا متهم اقرار کند، امکان تعقیب مجدد وی حتی پس از تایید حکم تبرئه توسط دیوان عالی کشور آن هم با شرایطی وجود دارد.

منبع:روزنامه خراسان
گروه بندی خبر: حوادث
تاریخ: ۱۳۸۹/۱۲/۱
منبع خبر: روزنامه خراسان

نظر شما
نام * :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات : *
کد امنیتی : *
 


تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود

من این مطلب را
می پسندم