Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۹
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
گروه بندی خبر
بین الملل
جزئیات پیشنهاد آمریکا به ایران درباره سرنوشت اسد
جزئیات پیشنهاد آمریکا به ایران درباره سرنوشت اسد

حسین امیر عبداللهیان، معاون سابق وزیر خارجه و مشاور بین‌الملل رئیس مجلس با بیان اینکه آنچه آمریکایی‌ها در ارتباط با سوریه دنبال می‌کنند نتیجه نهایی‌اش تغییر رئیس‌جمهور سوریه است، گفت:
 آمریکا 2 ایده درباره سوریه دارد که با ایران نیز این ایده‌ها را در میان گذاشته است. وی در عین حال اظهارنظر اخیر کری را بی‌ارتباط با تحولات داخلی آمریکا ندانست و یادآور شد: برای آنها مهم است که در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی این کشور با کارت سوریه بازی کنند. اشاره عبداللهیان به فایل صوتی پرحرف و حدیثی است که اخیراً از جان‌کری، وزیر خارجه آمریکا درباره سرنوشت اسد در سوریه منتشر شده بود.

انتشار این فایل صوتی و اظهارات کری مبنی بر موافقت این کشور با نامزدی بشار اسد در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، بازتاب‌های فراوانی در 2 روز گذشته داشته است، اما حالا معاون سابق وزیر خارجه ایران می‌گوید که این پیشنهاد قبلاً با واسطه از طرف آمریکا با ایران در میان گذاشته شده است. روزنامه «نیویورک تایمز» آمریکا، فایلی صوتی را از جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست محرمانه چند روز قبل با فعالان سوری و دیپلمات‌ها منتشر کرد. این فایل صوتی از نشست 40 دقیقه کری با مخالفان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درز کرده‌است که هفته گذشته در نیویورک جریان داشت. کری در این فایل صوتی به مخالفان سوری پیشنهاد داده که در انتخاباتی که شامل بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه باشد، شرکت کنند.

در این رابطه خبرنگار همشهری با حسین امیرعبداللهیان، دستیار و مشاور بین‌الملل رئیس مجلس که در طول بحران سوریه با سمت معاون عربی وزیر خارجه متولی اصلی این تحولات بوده گفت‌وگو کرد. مشاور رئیس مجلس در رابطه با نحوه در میان گذاشتن ایده آمریکایی‌ها درباره سوریه نیز اظهار کرد: آمریکا این ایده را به‌صورت غیرمستقیم با ما و به‌طور مستقیم با روس‌ها مطرح و البته برای تحقق آن خیلی تلاش و پیگیری نیز کرد.

وی با تأکید بر اینکه نگاه راهبردی آمریکا حذف بشار اسد است، تصریح کرد: آنها 2 راهکار دارند؛ یکی این است که بشار اسد از اکنون اعلام کند در پایان پروسه سیاسی 18 ماهه که یک سالش سپری شده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شود اما با اختیارات تام، ماه‌های باقیمانده را به‌عنوان رئیس‌جمهور سوریه سپری کند.

معاون سابق وزیر خارجه افزود: ایده دوم آنها این است که بشار اسد قدرت را به یکی از اطرافیانش واگذار کند اما در پایان پروسه 18 ماهه امکان نامزدی داشته باشد. به گفته امیر عبداللهیان نتیجه هر دو ایده آمریکایی‌ها حذف بشار اسد خواهد بود چون در حالت اول بشار اسد با دست خودش با عدم‌نامزدی در انتخابات آینده سوریه خود را حذف کرده و در حالت دوم هم از همان لحظه اول قدرت را ازدست‌داده است. مشاور لاریجانی بیان کرد: به عقیده من این اظهارات جان کری و نگاه آمریکایی‌ها به بحث انتخابات در سوریه موذیانه است. مشروح این گفت و گو در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

واکنش‌ها به صوت جنجالی

سوم مهرماه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی از درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره با ایران درباره منطقه خبر داده و گفته بود: نکته‌ای که مانع از گفت‌وگو با آمریکا شده است حمایت پنهان و آشکار آنها از دولت‌ها و گروه‌هایی است که مستقیماً موجب تقویت تروریسم می‌شوند. روز شنبه بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات کری به خبرنگار همشهری گفته بود: اظهارات کری می‌تواند مهم باشد اما همه راه‌حل یا همه داستان نخواهد بود چون آمریکا هم بخشی از راه‌حل سوریه است نه همه راه‌حل.

قاسمی تأکید کرده بود که آینده سوریه با این جملات و کلمات نمی‌تواند تغییر کند و قطعاً سرنوشت سوریه راه‌حل سیاسی دارد و بدون راه‌حل سیاسی که از مسیر انتخابات و صندوق رأی عبور می‌کند، حل و فصل مسائل سوریه امکان‌پذیر نیست.
گروه بندی خبر: بین الملل
تاریخ: ۱۳۹۵/۷/۱۳
منبع خبر: همشهری آنلاین

نظر شما
نام * :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات : *
کد امنیتی : *
 


تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود