Mihan24.com Home Contact Us About Us

جدیدترین مطالب و اخبار
 
گروه دانستنی ها
 

 
سنجش و نظر سنجي
 

 
یادداشت روز
 
تنفس شروع زندگیست
عشق بخشی از زندگیست
اما دوست خوب قلب زندگیست
 
اوقات شرعی
 
اوقات شرعی   مشهد
۱۳۹۹
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
امتیاز بدهید:
رتبه کسب شده:
گروه بندی خبر
اجتماعی
جرمی که آزادانه تبلیغ می‌شود!
جرمی که آزادانه تبلیغ می‌شود!
فروش فلزیاب و استفاده از آن از نظر قانون میراث فرهنگی و قانون مجازات عمومی جرم محسوب می‌شود.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی ضمن اعلام برنامه‌های پژوهشی و کاوش‌های در حال انجام در این پژوهشکده از تبلیغات آزاد فلزیاب‌ها انتقاد کرد.

به گزارش مهر، حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور درباره رواج تبلیغ فلزیاب در فضای رسانه‌ای کشور گفت: فروش فلزیاب و استفاده از آن از نظر قانون میراث فرهنگی و قانون مجازات عمومی جرم محسوب می‌شود. اما تبلیغات آن متأسفانه آزاد است. سازمان میراث فرهنگی در راستای ممنوعیت فعالیت آنها کارهایی را انجام داده است تا راهکارهای قانونی در برخورد با آن وجود داشته باشد.

چوبک ادامه داد: اما متأسفانه استفاده از آن به روندی تبدیل شده که افراد سودجو از میل مردم برای یافتن گنج، برای یافتن آثار استفاده می‌کنند و حتی گاهی منجر به از بین رفتن منابع طبیعی می‌شوند. این افراد کارشان فریب مردمی است که دنبال گنج می‌گردند.

وی ادامه داد: یکی از کارشناسان به من می‌گفت که کف سردابه امامزاده‌ای در دماوند را چندین بار مرمت کرده‌ام اما هر بار که به آن سر می‌زنم متوجه می‌شوم بازهم افراد سودجو تصور کرده‌اند که در زیر امامزاده گنج وجود دارد و آنجا را تخریب کرده‌اند.


چوبک همچنین درباره کاوش‌های انجام شده در روزهای اخیر نیز بیان کرد: حدود ۲۰ کاوش در ایران در حال انجام است. اکنون در تل آجری تخت جمشید با همکاری باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی محوطه ارزشمندی از دوره پیش از داریوش کاوش می‌شود و یک دروازه‌ای کشف شده که در محوطه پیرامونی تخت جمشید قرار دارد. این دروازه مشابه دروازاه بابل با آجرهای لعاب دار و نقش حیواناتی شبیه به تمدن بابل و آمیزه‌ای از هنر پارسی است. این یافته یکی از کشف‌های ارزشمند اخیر بوده که منظر فرهنگی پارسه را دگرگون می‌کند.

وی افزود: پنجمین فصل از کاوش‌های مهم دیوار گرگان شروع شده است و هیاتی از دانشگاه اسکاتلند، باستان شناسان ایرانی را همیاری می‌کنند این همکاری نتایج ارزشمندی را داشته و امیدواریم انتشار مطالب آن در سطح جهانی مطرح شود. در آذربایجان غربی نیز باستان‌شناسان ایرانی و اتریشی فعالیت می‌کنند با این وجود امیدواریم که پروژه‌های بزرگی که مدت‌ها متوقف مانده‌اند را مانند شهر ناتل مازندران و شهر جرجان و استخر بتوانیم تمام کنیم.

گروه بندی خبر: اجتماعی
تاریخ: ۱۳۹۵/۷/۱۳
منبع خبر: تابناک

نظر شما
نام * :
وب سایت :
ایمیل :
نظرات : *
کد امنیتی : *
 


تمام حقوق این سایت متعلق به پرتال اجتماعی میهن24 می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب، عکس ها و طرح ها تنها با هماهنگی میهن 24 و درج منبع مجاز خواهد بود